- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Zapalenie jądra - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Zapalenie jądra i najądrza to jednostka chorobowa najczęściej spowodowana zakażeniem bakteryjnym. Głównymi patogenami u mężczyzn przed 35. rokiem życia są m.in. Chlamydia trachomatis i Neisseria gonorrhoeae przenoszone drogą płciową. U mężczyzn po 50. roku życia zakażenie może być wywołane bakteriami jelitowymi, mającymi zdolność do wywoływania infekcji układu moczowego, np. Escherichia coli. Czasami zakażenie bywa spowodowane wirusami, m.in. Coxsackie, Rubella, lub pojawia się jako powikłanie nagminnego zapalenia przyusznic (świnki). Jakie są objawy zapalenia jądra? Jak leczyć to schorzenie?
Spuchnięte jądra jako objaw zapalenia jądra i najądrza
Zapalenie jądra i najądrza wiąże się z wystąpieniem bólu i obrzęku jadra. Objawy narastają stopniowo w ciągu kilku dni. W związku z reakcją organizmu na zakażenie pojawia się gorączka i dreszcze. Skóra worka mosznowego może być napięta, zaczerwieniona i łuszcząca się. Dodatkowo pacjenci skarżą się na symptomy dyzuryczne, czyli m.in. na ból i pieczenie w trakcie mikcji oraz częstomocz.
Umów wizytę u lekarza rodzinnego
Ból jądra - jak rozróżnić jego główne przyczyny?
Ból jądra jest niepokojącym objawem, który powinien skłonić pacjenta do jak najszybszej wizyty u lekarza urologa. Dwoma najczęściej różnicowanymi stanami, które mogą powodować ból jądra, są skręt jądra oraz zapalenie jądra i najądrza.
Skręt jądra podejrzewa się w przypadku wystąpienia silnego nagłego bólu, którego natężenie wzrasta w ciągu kilku godzin. U chorego dodatkowo występują nudności i wymioty. Jest to jeden z ostrych stanów w urologii, wymagający natychmiastowej interwencji chirurgicznej.
Zapalenie jądra i najądrza w odróżnieniu od skrętu jądra objawia się narastaniem dolegliwości na przestrzeni kilku dni oraz towarzyszącą temu gorączką i dreszczami.
Pomocne przy różnicowaniu może być wywołanie przez lekarza objawu Prehna u pacjenta. Objaw ten jest charakterystyczny dla zapalenia jądra i najądrza. Jest on dodatni, gdy u stojącego chorego ból zmniejsza się przy uniesieniu worka mosznowego.
Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Zapalenie jądra i zapalenie najądrza - jak stawia się rozpoznanie?
Objawy i dynamika ich wzrostu są podstawą do podejrzenia zapalenia jądra i najądrza. Dodatkowo badanie ultrasonograficzne Dopplera (USG Dopplera) pomaga w zróżnicowaniu go ze skrętem jądra. Przy skręcie jądra przepływ krwi w narządzie będzie ograniczony lub całkowicie ustąpi.
W przypadku etiologii bakteryjnej, w późniejszych stadiach choroby, dochodzi do powstawania ropni, zapalnych wodniaków oraz ziarniniaków jądra i najądrza.
Przy zapaleniu jądra w badaniach laboratoryjnych będą podniesione wskaźniki stanu zapalnego, czyli białka ostrej fazy (CRP). Lekarz dodatkowo może zlecić m.in. wykonanie morfologii i badania ogólnego moczu wraz z posiewem, badania mikroskopowego wymazu z cewki moczowej oraz posiewu w kierunku zakażenia Neisseria gonorrhoeae.
Skręt jądra
Skręt jądra i powrózka nasiennego to stan pojawiający się najczęściej u nastolatków i młodych mężczyzn. Wymaga on pilnej konsultacji lekarskiej. W przypadku braku szybkiej interwencji stan ten grozi krytycznym niedokrwieniem jądra i martwicą. Zabieg operacyjny według standardów powinien być przeprowadzony w ciągu 6 godzin od pojawienia się pierwszych objawów.
Leczenia zapalenia jądra i najądrza
Pacjenci jeszcze przed otrzymaniem wyników badań mikrobiologicznych powinni mieć zlecone antybiotyki. Antybiotyki te są dobierane w zależności od najbardziej prawdopodobnej przyczyny choroby:
- u mężczyzn z podejrzeniem zakażenia Neisseria gonorrhoeae zaleca się ceftriakson, cyprofloksacynę i doksycyklinę;
- przy dużym prawdopodobieństwie zakażenia Chlamydia trachomatis stosuje się podaje się doksycyklinę;
- zapalenie jądra i najądrza spowodowane najprawdopodobniej przez bakterie jelitowe leczy się z użyciem ofloksacyny i cyprofloksacyny.
Dodatkowo chorzy w celu złagodzenia dolegliwości mogą przyjmować leki przeciwbólowe.
Ważne jest, aby przy podejrzeniu lub potwierdzeniu zakażenia chorzy unikali stosunków płciowych do czasu wyleczenia. Partnerzy seksualni chorych pacjentów powinni być poinformowani o możliwości transmisji patogenów i o konieczności zgłoszenia się do lekarza w celu diagnostyki i ewentualnego leczenia.
Bibliografia:
- Kępa, W. Krzyżanowski, G. Zieliński, A. (2014). Ostre zapalenie jądra i najądrza – etiologia, diagnostyka i leczenie. Przegląd urologiczny, 5 (87).
- Walker, P. Wilson, J. (2003). Wytyczne postępowania w zapaleniu jądra i najądrza. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/dermatologia/wytyczne/15544,wytyczne-postepowania-w-zapaleniu-jadra-i-najadrza#1. (Dostęp: 05.2023).
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.