- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Delirium (majaczenie) - najczęstsze przyczyny
Delirium (majaczenie) to jeden z najczęstszych problemów, z którymi boryka się grupa pacjentów geriatrycznych. Jest to przemijające zaburzenie psychiatryczne, które wynika z zachwiania neurofizjologicznej równowagi organizmu. Występuje nawet u 80% pacjentów trafiających na oddział intensywnej terapii. Na czym polega delirium? Jakie są jego najczęstsze przyczyny? Jak wygląda leczenie delirium?
Czym jest delirium?
Zgodnie z klasyfikacją zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, DSM-IV, czyli delirium (majaczenie) to zaburzenie neuropoznawcze, który charakteryzuje się występowaniem zaburzeń świadomości i uwagi, spostrzegania, myślenia, pamięci, aktywności psychoruchowej, emocji oraz rytmu sen-czuwanie.
Stany delirium możemy podzielić ze względu na poziom aktywności psychomotorycznej. W związku z tym wyróżniamy:
- majaczenie hiperaktywne - charakteryzujące się znacznym pobudzeniem, niepokojem, niestabilnością emocjonalną, halucynacjami i urojeniami. Pacjent zazwyczaj jest głośny, mówi niezrozumiale i jest zdezorganizowany;
- majaczenie hipoaktywne - charakteryzujące się wycofaniem, osłabieniem, apatią, sennością i osłabionymi reakcjami na bodźce. Jest to postać, której objawy często przypisuje się otępieniu i depresji;
- mieszaną postać majaczenia - charakteryzująca się naprzemiennym przechodzeniem od stanu hiperaktywnego do hipoaktywnego lub na odwrót.
Umów się do lekarza rodzinnego
Jakie są objawy delirium?
Objawy delirium mają tendencję do nasilania się w nocy.
Manifestują się w postaci:
- zaburzeń świadomości - w tym np. poczuciem zagubienia oraz dezorientacją w czasie i przestrzeni;
- zaburzeń uwagi, czyli upośledzeniem zdolności koncentracji i utrzymywania uwagi;
- zaburzeń czynności poznawczych, czyli deficytami pamięci krótkotrwałej i problemem z wypowiadaniem się;
- zaburzeń percepcji - m.in. występowaniem iluzji i halucynacji wzrokowych, jednak mogą tyczyć się także innych zmysłów.
Delirium - najczęstsze przyczyny
Ważne jest, aby pamiętać, że wystąpienie majaczenia należy traktować przede wszystkim jako sygnał alarmowy, świadczący o potencjalnym zaburzeniu układu nerwowego. Poszukiwanie innej ewentualnej przyczyny powinno być poprzedzone leczeniem tego stanu, bo w wielu przypadkach modyfikacja jednego elementu może w krótkim czasie przynieść poprawę zdrowia chorego.
Do wystąpienia delirium predysponują:
- podeszły wiek;
- nadciśnienie tętnicze;
- choroba alkoholowa;
- demencja;
- depresja;
- zaburzenia widzenia i słuchu;
- palenie papierosów;
- czynniki genetyczne.
Majaczenie może towarzyszyć chorobom i stanom takim jak:
- sepsa, infekcja, gorączka;
- zaburzenia metaboliczne i elektrolitowe (hiperbilirubinemia, hiperamylazemia, hipokalcemia, hiponatremia, kwasica metaboliczna);
- anemia;
- hipotensja;
- uraz głowy.
Do majaczenia mogą się przyczynić czynniki środowiskowe oraz związane z hospitalizacją, takie jak:
- unieruchomienie;
- cewniki naczyniowe;
- leki sedujące (stosowane przed zabiegami i operacji w celu uśpienia pacjenta);
- zaburzenia snu;
- leki antycholinergiczne (stosowane w leczeniu astmy, nietrzymania moczu, chorobie Parkinsona);
- stosowanie dopaminy.
Jak wygląda leczenie delirium?
Z racji częstego występowania delirium, zwłaszcza wśród starszych, jest on przedmiotem zainteresowania lekarzy o wielu specjalizacjach - psychiatrów, internistów, geriatrów, chirurgów czy neurologów.
Leczenie delirium jest skomplikowaną sprawą, często trwającą kilka dni. Podstawą jest wyeliminowanie potencjalnej przyczyny (w przypadku rozpoznania), stosowanie farmakoterapii, psychoterapii i w razie konieczności unieruchomienie pacjenta.
Według badań, najprawdopodobniej najskuteczniejszym lekiem w terapii majaczenia jest klasyczny lek przeciwpsychotyczny - haloperidol. Istnieją dowody na efektywność kwetiapiny, która jest atypowym lekiem przeciwpsychotycznym. Benzodiazepiny są wskazane jedynie w leczeniu majaczenia alkoholowego. W postępowaniu medycznym bardzo ważna jest profilaktyka u osób narażonych na wystąpienie delirium - prawidłowe nawodnienie i odżywianie, zachowanie higieny snu, odpowiednio dobrane leki przeciwbólowe i przeciwdepresyjne, a także aktywność ruchowa.
Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Bibliografia:
- Jaeschke, R., Brudkiewicz, P. (2021). Majaczenie (delirium). Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/122089,majaczenie-delirium. (Dostęp: maj 2022).
- Janiszewska, E. (2019) Zespół majaczeniowy (delirium) u krytycznie chorych pacjentów na oddziale intensywnej terapii. Praktyka zawodowa, 11-12, s. 6-11.
- Klich-Rączka, A., Piotrowicz, K., Grodzicki, T. (2009). Majaczenie w świetle najnowszych zaleceń. Przegląd Lekarski, 66, 4, s. 187-191.
- Kotfis, K., Marra, A., Ely, E., W. (2018). Majaczenie stanu ciężkiego — wyzwanie diagnostyczne i terapeutyczne na oddziale intensywnej terapii. Anestezjologia Intensywna Terapia, 50, 2, s.129–142. ISSN 0209–1712
- Pietraszek, P. (2011). Delirium w oddziale intensywnej terapii. Anestezjologia i Ratownictwo, 5, s. 414-423.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.