Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

redakcja@ktomalek.pl

Kleszcze: jak usuwać? Czym grozi ugryzienie kleszcza?

Kleszcze: jak usuwać? Czym grozi ugryzienie kleszcza?

Okres wiosenny i letni to czas, w którym jesteśmy szczególnie narażeni na ukąszenie kleszcza. Ładna pogoda sprzyja spacerom po parku i lesie, a są to miejsca, w których łatwo je spotkać. Choć zdecydowanie częściej do ukąszenia przez kleszcze dochodzi latem, w ostatnich latach zaczynają one pojawiają się już na przełomie lutego i marca. Przyczyną tego zjawiska są łagodne zimy i brak długotrwałych mrozów. Co robić, gdy zobaczymy na ciele kleszcze? Jak go usunąć i jak chronić się przed powikłaniami?

Czy niedobór słońca w ciąży może być szkodliwy?

Czy niedobór słońca w ciąży może być szkodliwy?

O szkodliwym działaniu słońca mówi się dużo. I nie bez powodu. Udowodniono, że promieniowanie UV stanowi najważniejszy czynnik środowiskowy odpowiedzialny za powstawanie czerniaka oraz innych nowotworów skóry. Szczególnie wrażliwe na działanie słońca są kobiety w ciąży, u których dużo łatwiej o niebezpieczny w skutkach udar słoneczny, niż w przypadku innych osób. Dodatkowo brak ochrony przeciwsłonecznej w okresie ciąży może doprowadzić do pojawiania się nieestetycznych przebarwień na skórze (tzw. ostuda). Dlatego przyszłe mamy powinny szczególnie zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Z drugiej strony, słońce odpowiada za skórną syntezę witaminy D, tak ważnej dla prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju płodu. Czy więc niedobór słońca jest równie niebezpieczny jak jego nadmiar?

diastema

Diastema - jak poradzić sobie z przerwą między zębami

Diastema to popularna szpara między górnymi jedynkami. Ze względu na miejsce występowania jest łatwa do zauważania podczas rozmowy czy uśmiechania się. Zazwyczaj stanowi problem natury estetycznej i nie wymaga leczenia. Jednak w przypadkach, gdy przybiera większe rozmiary może prowadzić do powstania wad zgryzu, chorób przyzębia czy kłopotów z prawidłową wymową i tzw. seplenienia świszczącego, charakteryzującego się ostrym brzmieniem wymawianych głosek dentalizowanych jak “ś” i“ć”. W takich przypadkach konieczna jest jej likwidacja. Jak dochodzi do powstania diastemy i w jaki sposób można ją leczyć?

hemoroidy

Hemoroidy: jak rozpoznać i jak leczyć?

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu są bardzo często spotykanym problemem, a odsetek osób nim dotkniętych wzrasta z wiekiem. Niestety za ich pojawienie się w dużej mierze odpowiadamy my sami. Za główną przyczynę ich powstania uważa się małą aktywność fizyczną, siedzący tryb pracy oraz występowanie przewlekłych zaparć związanych z koniecznością zwiększonego parcia przy wypróżnianiu. Do czynników szczególnie predysponujące do powstania hemoroidów zalicza się także uprawianie niektórych sportów jak np.: biegi długodystansowe, podnoszenie ciężarów, kolarstwo, jeździectwo. Objawy choroby są bardzo nieprzyjemne i potrafią znacznie obniżyć komfort życia. Jak rozpoznać chorobę hemoroidalną i jak ją skutecznie leczyć?

Piaskowanie zębów - sposób na osad nazębny

Piaskowanie zębów – sposób na osad nazębny

Zdrowe i zadbane zęby traktowane są jak swego rodzaju wizytówka, która dodaje pewności siebie. Jednak pewne zaniedbania w higienie jamy ustnej, częste spożywanie kawy i herbaty, czy palenie papierosów przyczyniają się do tego, że na powierzchni zębów gromadzi się płytka nazębna. Usuwanie osadu domowymi sposobami nie jest dobrym pomysłem, ponieważ przypadkowo możemy uszkodzić szkliwo zębów. Lepszym rozwiązaniem jest wizyta u dentysty i zabieg piaskowania zębów.

Czym jest miażdżyca i dlaczego jest groźna dla naszego zdrowia?

Czym jest miażdżyca i dlaczego jest groźna dla naszego zdrowia?

Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie i w Polsce są choroby układu sercowo-naczyniowego. Rozwijają się stopniowo i przez długie lata nie dają żadnych niepokojących symptomów. Jedną z tych chorób jest miażdżyca, która nieleczona prowadzi do powikłań zagrażających życiu i zdrowiu. Niestety rozpoznanie choroby na własną rękę nie jest łatwe. Jakie badania trzeba przeprowadzić i jak przebiega leczenie miażdżycy?