Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!
Najczęstsze choroby autoimmunologiczne

Najczęstsze choroby autoimmunologiczne

Najważniejszym zadaniem układu immunologicznego jest ochrona organizmu przed chorobami. Niestety, u niektórych osób, w konsekwencji zachwiania pewnych mechanizmów, staje się on nadmiernie pobudzony, w efekcie czego zaczyna traktować komórki własnego organizmu, jak potencjalne niebezpieczeństwo i podejmuje z nimi walkę, prowadząc do ich zniszczenia. Tego typu patologie określa się mianem chorób autoimmunologicznych, czyli chorób z autoagresji. A jakie choroby autoimmunologiczne występują najczęściej? Jak powstają? Kto jest szczególnie na nie narażony? I czy da się je wyleczyć?

Kleszcze: jak usuwać? Czym grozi ugryzienie kleszcza?

Kleszcze: jak usuwać? Czym grozi ugryzienie kleszcza?

Okres wiosenny i letni to czas, w którym jesteśmy szczególnie narażeni na ukąszenie kleszcza. Ładna pogoda sprzyja spacerom po parku i lesie, a są to miejsca, w których łatwo je spotkać. Choć zdecydowanie częściej do ukąszenia przez kleszcze dochodzi latem, w ostatnich latach zaczynają one pojawiają się już na przełomie lutego i marca. Przyczyną tego zjawiska są łagodne zimy i brak długotrwałych mrozów. Co robić, gdy zobaczymy na ciele kleszcze? Jak go usunąć i jak chronić się przed powikłaniami?

hemoroidy

Hemoroidy: jak rozpoznać i jak leczyć?

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu są bardzo często spotykanym problemem, a odsetek osób nim dotkniętych wzrasta z wiekiem. Niestety za ich pojawienie się w dużej mierze odpowiadamy my sami. Za główną przyczynę ich powstania uważa się małą aktywność fizyczną, siedzący tryb pracy oraz występowanie przewlekłych zaparć związanych z koniecznością zwiększonego parcia przy wypróżnianiu. Do czynników szczególnie predysponujące do powstania hemoroidów zalicza się także uprawianie niektórych sportów jak np.: biegi długodystansowe, podnoszenie ciężarów, kolarstwo, jeździectwo. Objawy choroby są bardzo nieprzyjemne i potrafią znacznie obniżyć komfort życia. Jak rozpoznać chorobę hemoroidalną i jak ją skutecznie leczyć?

Bakteryjne zapalenie płuc - jak je rozpoznać? Czy można się zarazić?

Bakteryjne zapalenie płuc - jak je rozpoznać? Czy można się zarazić?

Infekcje górnych dróg oddechowych to jedna z głównych przyczyn wizyt pacjentów w gabinetach lekarskich. Zapalenie płuc jest chorobą występującą na całym świecie. Każdego roku choruje na nią ponad 400 milionów ludzi, w Polsce ta liczba może sięgać nawet 300 tysięcy zachorowań. Choroba objawami przypomina zapalenie gardła lub przeziębienie, dlatego często jest lekceważona, a to może prowadzić do groźnych dla zdrowia powikłań.